пʼятниця, 12 жовтня 2018 р.

Святкуємо разом із жовтнемОсінь знаменується одним з найшанованіших у словян місяців – жовтнем.  У сучасному місяцеслові він посідає  десяту позицію, тобто десятий місяць року. А от латинська назва, якою користуються  у багатьох народів,  називає його лише восьмим – «октобер».
    Українська назва другого осіннього місяця  дуже зрозуміла і не потребує ніяких пояснень . Погляньте на осіннє жовто-гаряче листя, від цього ошатні, ніби у золотому вбранні  дерева! Ви бачите, яким святковим  може бути жовтий колір?
Та були у жовтня і інші назви. Нам про це розповідає «Місяцелік. Український народний календар» Василя Скуратівського : серед найвідоміших- «грязень» (від грузьких доріг), «хмурень» (від надмірно похмурих днів), «листопадник» (період опадання  листя), «зазимник» (поява перших відчутних заморозків).
    У нас жовтень зараз поки що просто чудовий – і теплий, і золотий.  За календарем знаменних дат він один з найбільш насичених  святами  місяців. 
Саме до жовтневих свят у бібліотеці №14  розгорнувся  виставковий комплекс –свято «Святкуємо у жовтні».
 Книжково-ілюстративна стендова виставка «Україні призначено вижити!»  вітає всіх з  найбільш вшанованими нині святами в Україні.
   Розділ «Сохраню і обережу людей моїх…»  присвячено  Дню  Покрови Святої Богородиці, яку вважали своєю Берегинею українські козаки.  Саме їм присвячено другий розділ «Всі ми, браття – українці, козацького роду!». 
   Продовженням  козацького свята  став День Захисника Вітчизни, якому присвячено  розділ «Героям країни, Воїнам світла – низький наш уклін і велика подяка!».  Цей особливий розділ склали  твори сучасних авторів, присвячені подіям на Донбасі.
Серед  них книга  Олега  Криштопи та Ольги  Каліновської   «Герої
(не )війни». Це спроба розповісти про те, що  зазвичай залишається за кадром телерепортажів. Це бажання розповісти про тих , чиї імена ніколи не прозвучать в ефірі та не зявляться на сторінках газетної хроніки – живих і загиблих воїнів неоголошеної війни, що не народилися героями, але стали ними. Книга «Герої (не) війни»  - єдина в  бібліотечній системі  для дорослих і  є тільки  в  нашій бібліотеці №14.
    Як низький уклін воїнам  представлено такі  книги  як  «АД 242» Сергія Лойка  про події у Донецькому аеропорту, «Іловайськ» Євгена Положія, « Оголений нерв» Світлани Талан, «Художник війни» Максима Бутченка  та збірка «Напиши про війну», у якій друкуються  вірші  представників 28 областей України  як посвята  героям живим і загиблим.  
  Вінчає виставку  образ  Покрови Святої Богородиці, що як покровом обіймає  рушником «Дерево життя».  Цей рушник –робота  бібліотекарки  Тетяни Толстенко.  Її руками вишитий не один рушник, але до виставки  вона принесла саме «Дерево життя» як  символ  впевненості  у тому, що  рано чи пізно, але наступить для України щаслива пора і розквіте  наше українське Дерево життя.
Для запоріжців  жовтень  знаменує  ще одну важливу дату -  День міста.
«Край козацтва та Божої милості»  - так називається продовження виставкового  комплексу у читальній залі.  Славне і величне місто бере свій початок, на наш погляд, не з появи першої фортеці  у районі нинішнього Малого ринку. Ми впевнені, фундамент його закладався з далеких козацьких часів, з січей на Хортиці.  Про ті  далекі героїчні часи розповідає розкішне ошатне видання «Історія України. Універсальний ілюстрований довідник», а також
«Історія запорозьких козаків»  та «Дніпрові пороги» Дмитра Яворницького.
       Ми завжди знали, що у нашому місті все дихає історією. Але коли збирається стільки чудових книг  про Запоріжжя, які розповідають   і про славетну Хортицю, і про величезну кількість  неповторних історичних  фактів з історії міста, то розумієш – як ми мало ще знаємо про улюблене місто.
    Місця козацької слави, секрети старого Олександрівська, музеї, пам’ятники, спадщина німців- менонітів, місця сили, природні  заповідні місця, унікальні архітектурні  перлини, які не повторюються в жодному місті – все це наше Запоріжжя і про все можна дізнатися з  книжково-ілюстративної виставки «Край козацтва та Божої милості».
     Виставковий комплекс –свято  працюватиме  до 20 жовтня. 
Чекаємо усіх, закоханих у рідне місто.
 


Немає коментарів:

Дописати коментар