вівторок, 30 жовтня 2018 р.

1 листопада . Хелловін.  Вважається, що в цей день уся нечисть приходить у наш світ погуляти, так би мовити, ну і нашкодити комусь, звичайно.  Хтось  веселиться  1 листопада, а хтось  голосно протестує проти нього. Давайте розбиратися, що тут і до чого.     

Хелловін походить від старовинного кельтського свята жнив та дня мертвих .Все почалось з невинного 1 листопада, яке древні кельти обрали для особливого святкування – Савину (день вшанування предків і щось на кшталт нового року). Це був день, коли на землю падав перший сніг, зима приходила на зміну літу, а кельти збирали врожай. Не дивно, що в такий моторошний час, вважалось, мертві повертаються на землю, аби відвідати живих родичів.

Вони вважали також, що, окрім душ померлих, на землю цього дня може потрапити і різна нечисть: домовики, відьми, бісенята й інші бешкетники (які є і в українських древніх віруваннях також!). Відповідно маскування було всього лиш спробою обдурити злих духів. Люди вірили в те, що відьми, злі феї та мерці можуть викрасти їх дітей, тому перевдягали малечу у страхітливі костюми, аби збити з пантелику нечисть.

   Не тільки кельти вірили у те, що душі померлих можуть відвідувати живих. Слов'яни (особливо українці та білоруси), наприклад, періодично здійснювали обряди під назвою "Діди", "Баби" та "Діти" для поминання померлих родичів.

 Є теорія, що це святкування Хелловіна  має християнське підґрунтя. Точніше не свято, а сама назва. Люди спочатку називали цей день Allhallowmas, (the mass of all Hallows – меса Всіх святих), відповідно вечір напередодні назвали All Hallows Eve – передвечір'я усіх святих. З плином часу назва модифікувалась у знайомий нам Хелловін.

 День усіх святих – християнське свято, під час якого віруючі вшановують всіх церковних святих. Його відзначають 1 листопада і вважають одним з найважливіших у календарі. Кажуть, що дата була обрана не випадково, а саме через кельтський Савин. Першопрохідцями, що почали святкувати день всіх святих, були ірландці та англійці (від яких фактично і пішов Хелловін). Вважається, що язичницькі традиції, яким не було місця у християнському святі, на кшталт перевдягання і задобрення нечистої сили солодощами, втілились у Хелловіні, який відзначають напередодні.
Незмінним і найвідомішим символом Хелловіну є так званий  Ліхтар Джека. Ви його знаєте – гарбуз із вирізаним обличчям і сяючими оченятами. З ним пов'язана не менш цікава легенда. Розповідають, що жив колись в Ірландії коваль на ймення Джек – пиятик і скнара. Однак хитрому парубку вдалось двічі обдурити диявола і вторгувати собі кілька років життя. Коли ж таки прийшов його час, Небеса не бажали прийняти Джека, а через договір з Дияволом до пекла він потрапити також не міг. Душі чоловіка довелось блукати землею. На останок Джек одержав тільки 2 розпечені вуглинки, які помістив у гарбуз замість ліхтаря. Одні кажуть, що цей подарунок дали йому Небеса, аби він міг відлякувати Диявола. Інші стверджують, що це був останній дарунок з пекла, який мав освітлювати йому шлях у вічній темряві. У будь-якому випадку, цей специфічний ліхтарик використовують для тих же цілей, що й перевдягання – захист від нечисті.

   Отже, Хелловін - це теж частина всесвітньої культури, всесвітньої спадщини, традиції та звичаї предків. Та й що поганого, якщо завдяки таким святам діти можуть повеселитись, а молоді люди можуть дозволити собі побешкетувати, "перейти на сторону зла" і просто повеселитись і розважитись? Головне навчитись усе правильно сприймати і вміти вчасно зупинитись. Це ж не означає, що у нашій  свідомості щось зміниться і ми залишимося такими назавжди. Хіба ж не так?


У бібліотеці  №14  у читальній залі   вам  пропонують   такий собі  «книжковий  майданчик жаху »  під  бадьорою назвою «Привіт, Хелловіне!». Нагадаємо вам, що  подібна література  відноситься до жанру хоррор.   Від чого ж маємо  «злякатися» і  що дізнаємося про ту саму нечисть, через яку світ  так веселиться?

Почніть зі збірки «Моторошні оповідки», надруковані у газеті «Бузок. Бібліотека українця. Золота колекція». Перелічимо лише деякі твори і почнемо з класики. Вільям Джекобс пропонує вам своє моторошне оповідання  «Мавпяча лапка».

 Едвард Бенсон, англійський письменник, один з найвитонченіших і наймайстерніших  авторів  у жанрі  жахів та містики, (до речі, син архиєпископа  Кентерберійського),  відомий  романами  «Судові звіти», «Образ в піску», «Ангел жалю» та інших. Та найбільший інтерес  мають оповідання, що увійшли до збірки « Видиме і невидиме»  та «Оповідання про привидів».

Один єдиний збірник  оповідань «У товаристві привидів» видав Ейміас Норткорт, але відразу став улюбленцем прихильників  книг жахів.

 Оповідання «Випадок на озері» Джона Кольєра  написане у стилі «чорного гумору». Прочитайте і посмійтеся над тим, чого інші бояться.

Зверніть увагу на оповідання письменника норвезького походження  Роальда Дала, автора  творів у жанрі фантастики жахів, зокрема на оповідання  «Винаймається помешкання».  За сюжетами його книг знято культові фільми «Матильда», «Відьми» та інші. Так що можете і прочитати, і переглянути.

Від чого там іще  злякатися? Звичайно ж «Омен». Три твори, що увійшли до збірки, хоча і написані різними авторами (Джоном Зельцерем, Жозефом Ховардом, Гордоном Макгілом), але обєднані  і діючими особами. Син Сатани  ледве не кинув людство на вічні нещастя і страждання. Та  Божественні   сили  вкотре перемагають.

Сповнена  моторошних подій  книга Віктора Пєлєвіна «Шлем ужаса». Вісім персонажів зустрічаються у дуже  дивному інтернет- чаті , кожен з них загадковим чином  опиняється в одній з однотипних кімнат з  монітором та клавіатурою. Дуже скоро учасники подій розуміють, наскільки  складна  і небеспечна  склалася   ситуація. Набагато  небезпечніше, ніж здавалося спочатку. Чи є вихід з кімнат і   чи вдасться героям книги звідти вийти?   Читайте і  розплутуйте таємницю!

Назва  збірки « Призрак Потерянного Озера»   із серії «Магія містики»  говорить сама за себе: похмурі руїни  фортечних стін, поява привиду, що попереджає про загибель, старовинні таємниці, романтична любов, овіяна  легендами. – сиве каміння   неохоче розповідає свої таємниці. Але вам розповість!

«Книга тьмы»  Генрі Лайола Олді  примусить вас заціпеніти від жаху. Читайте і будьте обережні – можливо персонажі книги чекають вас на вулиці… Сюжет відразу інтригує: випадково герой  книги став свідком затримання серійного вбивці. Але чому маніяк заповів йому таємничий подарунок?  Що означають його  останні слова: «Тепер твій вихід…»?

«Гостья» Стефані Майєр   перенесла   небезпечні події  у  космос.  Жила-була собі у всесвіті раса, яка  не мала  тіл, займалася ця раса тим, що захоплювала чужі тіла. І в один прекрасний день добралися вони до матінки Землі і стали вести свою загарбницьку діяльність, але зіткнулися з опором. Книга  тримає у напрузі, тому читачам  зі слабкими нервами, можливо, буде важкувато. Але вона вчить головному – як зберегти свою душу. Її варто прочитати. Нагадаємо вам про  іншу книгу Майєр «Сумерки» про кохання сімнадцятирічної дівчини  Ізабелли  і вампіра Стефана  Каллена.

І якщо вже заговорили про вампірів, прочитайте на ніч «Вампірські хроніки»  американської письменниці Енн Райс.  Організуйте собі власний Хелловін! Запевняємо, емоцій буде багато. Додайте  до цієї книги  «Долину привидів» Уоллеса. Емоціїї подвояться.

Справді моторошно читати роман англійця Клайва Беркера  «Каньон холодных сердец». Автор запрошує вас у ніби   звичайний будинок , що знаходиться у каньйоні.  Саме там опинилася зірка Голлівуду Тодд Пікетт. Але виявляється, що саме тут розгортається апокаліптична  картина  початку пекла.

Головним героєм книги  Стівена Кінга «Доктор Сон»  є Денні Торренс — хлопчик із роману «Сяйво». Денні виріс, став буйним алкоголіком, як його батько, але він усе ще трохи володіє екстрасенсорними здібностями, іноді може читати думки і бачити «відгомони» давніх та прийдешніх подій. Потрапивши в своїх блуканнях до маленького містечка в Новій Англії, Ден кинув пити і пішов працювати до хоспісу — шпиталю для невиліковних пацієнтів, де він використовує свої здібності, допомагаючи старим людям легко померти, через що й отримує прізвисько Доктор Сон. Однак Дену Торренсу не доведеться скористатися віднайденим спокоєм, коли на сцені з'явиться Правдивий Вузол — мандрівна група психічних вампірів, які харчуються «сяйвом» дітей. Повірте, буде дуже страшно! 

  Серед наших книжок до Хелловіну  це одна з найнапруженіших оповідей. Але дивуватися  нічого, адже  Стівен Кінг майстер у такому жанрі неперевершений. Памятаєте, як він сказав, що  переважна більшість  людей обожнюють, коли їх лякають. Але чому?  Така вже природа людей, їм необхідні  сильні емоції, що провокують  викид адреналіну. Але є іще й інша сторона. Після  моторошного читання чи перегляду  фільмів жаху  нам так затишно і спокійно  у нашій  дійсності.  І сонце світить  яскравіше, і люди навколо усміхнені, і взагалі не так вже все й погано.

Тож не будемо вважати літературу  жанру хоррор  таким вже низьким жанром, не гідним нашої уваги. Читайте, але вмійте вчасно зупинитися!

Додамо лише, що  вищезгадані книги  та ще інші   чекають вас у нашій  бібліотеці. 
З Хелловіном!

Немає коментарів:

Дописати коментар